Wegański Fashion Week A.D. 2020

W zeszłym roku Wegański Fashion Week okazał się rewolucyjnym pomysłem. Dziś, kiedy wszystkie pokazy czy imprezy masowe zostały odwołane lub ich przeprowadzenie stoi pod dużym znakiem zapytania, Wegan Fashion Week odbędzie w kwietniu. Organizatorzy przekonują, że chcą pokazać światu jak ważny jest teraz czas, by podkreślić powiązanie człowieka ze zrównoważonym rozwojem oraz etyką.

Trend wege jest coraz silniejszy. Jego „atak” najpierw został skierowany w stronę jedzenia. Jak grzyby po deszczu powstają bary, restauracje czy fast foody typu wege. Coraz chętniej sięgają po taką dietę osoby pragnące z różnych powodów zrzucić wagę czy po prostu zdrowo się odżywiać. Ale wege, czyli weganizm, to coś więcej niż tylko jedzenie. To styl życia, to cała filozofia życia. Zaczynając od tego, co ma się w domu, od pościeli, kosmetyków, jedzenia po ubrania, wege wdziera się do domów, do głów coraz większej liczby osób, zaszczepiając im miłość do przyrody, miłość do innych istot żywych, szacunek dla zwierząt.

Wege to coś więcej niż jedzenie. Widać to wyraźnie w liczbach drogeriach, gdzie na półkach obok tradycyjnych kosmetyków, stoją kosmetyki właśnie wege, dedykowane tym, którzy wyznają tą filozofię. I właśnie to chcą pokazać organizatorzy Wegańskiefo Tygodnia Mody. Topniejące lodowce, pożary w Australii, epidemie wirusów to konsekwencje aktywności człowieka. Zdaniem organizatorki, Emmanuelle Riendy, czas pokazać, że moda to aktywizm, za pomocą którego można dotrzeć do większej grupy ludzi i przekazać im ważne wartości niesione przez filozofię weganizmu.

Podczas Wege Fashion Week będzie można nie tylko zobaczyć pokazy mody, ale także wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych oraz zobaczyć showroomy, gdzie tajniki swojej pracy odsłonią designerzy.

Tematem tegorocznego Tygodnia Mody będzie „ekspansja”. To ważne słowo będzie hasłem mającym na celu uzmysłowienie odwiedzającym wyzwania jakie stoją przez ludzkością w kontekście ekologii i zmian klimatycznych XXI wieku. Podczas imprezy będzie można zobaczyć nowoczesne, wręcz innowacyjne alternatywy dla tradycyjnego futra oraz skóry, jedwabiu czy wełny. Moda przecież może kreować popyt na dany produkt, a co za tym idzie wpływać na świadomość konsumentów. To bardzo ważne zadanie, któremu ma być poświęcony ten tydzień.

Warto wskazać, że pierwszy Wegański Tydzień Mody został przeprowadzony w lutym 2019 roku. Było to historyczne wydarzenie, które w świecie mody odbiło się szerokim echem. Sama organizatorka imprezy, Emmanuelle Rienda jest wieloletnią aktywistką i działaczką na rzecz praw zwierząt. Jest także pierwszą na świecie kobietą, która podjęła się zorganizowania swobodnej przestrzeni twórczej dla wszystkich artystów ze świata mody. Jest twórczynią pierwszego na świecie wegańskiego showroomu.