Przydatny gadżet

Jak się właśnie okazuje, moda to nie tylko piękny, stylowy wygląd. Czasem spełnia też zadania przesłania społecznego lub politycznego. Czasem jest także wyrazem sprzeciwu lub poparcia dla jakiejś sprawy, osoby, ruchu. Dużej mierze moda odpowiada także na potrzeby, jakie pojawiają się w społeczeństwach na świecie. Dzisiaj, w dobie strachu i walki z koronawirusem, moda nie pozostaje obojętna. Coraz częściej można zaobserwować pojawianie się kolorowych maseczek ochronnych.

Wiele salonów krawieckich w ramach pomocy polskiej służbie zdrowia odstawiło na bok swój zysk i zaczęło szyć setki ochronnych maseczek. Z jednej strony są to typowe maseczki chirurgiczne, zrobione ze specjalnej włókniny. Z drugiej strony szyte są maseczki z różnych materiałów o przeróżnych kolorach, fakturze czy wzorach.

Najpierw nieśmiało pojawiały się jako maseczki typowo funkcyjne i miały chronić osobę noszącą przez zanieczyszczeniami w powietrzu. Najczęściej dedykowane były sportowcom, jednak w szybkim tempie zyskały więcej zwolenników. Niektórzy projektanci, zwłaszcza ci lokalni, szybko zauważyli rosnący popyt na tego typu dodatek do garderoby i rozpoczęli ich produkcję i sprzedaż. Przykładem może być młodziutka piosenkarka, Wiki Gabor, która w swoim sklepie rozpoczęła sprzedaż sygnowanych swoim nazwiskiem maseczek. Nie były to jednak maseczki ochronne tylko „ozdobne”, stanowiące dodatek do stylizacji miejskiej. W dobie paniki związanej z epidemią koronawirusa COVID-19, młoda artystka została zmuszona do wycofania swojego produktu ze sprzedaży, albowiem nie spełniał on wymogów ochronnych.

Maseczki przeciw wirusowe czy antysmogowe zaczynają być coraz bardziej potrzebne, a przecież to co potrzebne jest często używane, a do tego przez sporą liczbę użytkowników. Dlatego nie mogą być to zwykłe wycinki materiałowe. Społeczeństwo, a przynajmniej jego część, zaczyna wymagać, aby one dobrze wyglądały. Chce być modna, chce uzupełniać swoje stylizacje o element bezpieczeństwa, które jednocześnie będzie opisywać i oddawał ich styl ubioru. Dlatego jeszcze przed wybuchem epidemii koronowirusa można było kupić przeróżne maseczki – od słodkich, dziecięcych, czy dziewczęcych po ciemne, ciężkie męskie. Kolorystyka była bardzo szeroka. Podobnie jak wzornictwo.

Obecnie najważniejszym aspektem maseczki jest jej funkcjonalność. Musi przede wszystkim chronić i zabezpieczać osobę ją noszącą przez możliwością zarażenia się i zachorowania na COVID-19. Zwykłych medycznych, chirurgicznych maseczek nie można już nigdzie dostać, jednak wiele osób porywa się na samodzielne uszycie takich ochraniaczy. I wygląda na to, że chyba czas się przyzwyczaić do takich gadżetów, bo stają się one coraz częściej wymaganymi elementami garderoby.