Moda Plus Size

Od około dekady obserwuje się silny trend, który jest po drugiej stronie tego, co się do tej pory działo na pokazach mody. Przeraźliwie chude modelki snuły się bowiem po długim wybiegu, prezentując na sobie ubrania, które wyglądały jakby wcale nie zostały zdjęte z wieszaka. Postępująca, niezdrowa, fascynacja szczupłych, a wręcz chudym ciałem doprowadziła do śmierci wielu młodych kobiet i mężczyzn. Musiało więc coś się zmienić. I tak powstał ruch Body Positive czyli osób, które kochają wszystkie swoje krągłości, wałeczki, tłuszczyk i wiele innych niedoskonałości swego ciała.

Tak to już jest, że przyroda nie lubi pustki, a natura jest na tyle przekorna, że wpada z jednej skrajności w drugą. Więc jak świat mody popędził w stronę szczupłości, a z czasem wręcz szkaradnej chudości, musiało nastąpić tąpnięcie, by odbić się na przeciwległy biegun, ku krągłości. W świat mody coraz odważniej zaczęły wkraczać kobiety noszące rozmiar 42 i wyższy. Niektóre domy mody co sezon wypuszczają dedykowane takim kobietom kolekcje ubrań. W pewnym momencie wiele domów mody zabroniło zatrudniania chorobliwie chudych modelek i modeli. Niestety, niedawno miał przykry przypadek, kiedy to młody model zasłabł podczas pokazu. Niestety, nie udało się go uratować.

Mimo to coraz więcej popularnych marek, jak choćby H&M, Reserves, Zara czy Top Secret produkują odzież także w rozmiarach 44-46. Moda Plus Size wcale nie odbiega trendami od tej w rozmiarze 32-40. Wygląda na to, że najwięksi producenci branży odzieżowej w końcu dostrzegli różnorodność wśród swoich klientek, wysłuchali ich próśb o dostosowanie rozmiarówki do rzeczywiście panujących rozmiarów. Wszyscy mają nadzieję, że ten kierunek nie zostanie zarzucony przez producentów odzieży i wpisze się na stałe w kolejne kolekcje na przyszłe sezony. Trzeba jednak wskazać, iż projektowanie ubrań Plus Size nie zawsze idzie w parze z projektowaniem ubrań dla mniejszej rozmiarówki. Plus Size bowiem ma wiele ograniczeń. Liczne grono klientek nie będzie przecież paradowało po ulicach z odsłoniętym brzuchem czy w miniówce. Dlatego moda Plus Size ma dodatkowe wymagania. Kroje powinny być luźniejsze niż w mniejszej rozmiarówce. Do tego wszystkiego projektanci powinni dobrze przemyśleć kroje, albowiem w źle zaprojektowanej sukience czy bluzce, wszelkie mankamenty figury mogą zostać spotęgowane. Dlatego Plus Size nie jest najłatwejszą formą. Niemniej jednak trzeba przyznać, iż jak do tej pory projektanci wspaniale realizują się w tej rozmiarówce. Ubrania są modne, niosą ze sobą świeżość i elegancję. Rozumiejąc wymagania klientów, firmy odzieżowe starają się jak najlepiej odczytać i zrealizować oczekiwania kobiet i mężczyzn.