Czas na skarpetki

Skarpetki są nieodzownym elementem ubioru. Trudno wyobrazić sobie noszenie obuwia bez nich – nie licząc rajstop i sandałów (choć i do tych ostatnich niektórzy noszą skarpetki). Skarpetki towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna i spełniają bardzo ważną rolę. Ich zadaniem bowiem jest zapewnienie nogom, stopom zabezpieczenie przed obcieraniem przez buta, zaparzeniem czym zmarznięciem. Skarpetki przez wieki robione były z różnych materiałów, ale najlepiej sprawdzały się te zrobione z naturalnych i mocnych tkanin. Najlepsze okazały się wełna i bawełna.

Skarpetki są niezwykle istotne, więc nie powinno nikogo dziwić, że znalazły się także w protokole dyplomatycznym, w części poświęconej ubiorowi. Należy wskazać, że odpowiednie dobranie skarpetek nie zawsze może się okazać proste. Mało kto wie, jakie skarpety i o jakiej długości zakłada się np. do granatowego lub brązowego garnituru, a jakie do gry w golfa. Zawsze muszą być wygodne.

On jakiś dwóch, może trzech lat panuje jednak moda na noszenie kolorowych skarpetek. W poprzednim wieku, w drugiej jego połowie, kolorowe skarpety często były wyrazem buntu jednostki wobec pewnego ładu i zasad, które niezmiennie panują. Obecnie trend ten ma zupełnie inne znaczenie. Kolorowe skarpetki są po prostu modne, a firmy dziewiarskie, które zajmują się ich produkcją, odczuwają duży popyt na takie ubranie.

Co ciekawe, skarpetki mogą łamać także zasady i konwenanse przyjęte w modzie. Na przykład cały świat śmiał się z Polaków, którzy podczas wakacji w zagranicznych kurortach chodzili w skarpetkach i sandałach lub klapkach. Tyczy się to głównie panów z mocno rozwiniętym „piwnym mięśniem”, którzy zakładali ostentacyjnie białe skarpety do klapków czy sandałów i tak paradowali po kurortach. Zjawisko to zostało zauważone przez projektantów, a może jest to wynik inspiracji z lat, kiedy panienki i kobiety do pantofli zakładały koronkowe skarpety. W każdym razie trend ten powrócił i już od zeszłego sezonu widać na wybiegać modelki i modeli noszących koronkowe, ozdobne skarpetki.

Dla zwykłych śmiertelników trend jest trochę inny. Oto najmodniejsi zaczęli nosić kolorowe skarpetki, jednak nie tak jak można by sobie to wyobrazić. Albowiem oprócz tego, że skarpetki są innego koloru niż czerń, biel, brąz czy szarości, to mają jeszcze przeróżne wzorki. A to ananasy, a to banany, a to nuty i fortepiany, pomarańcze, hipopotami… jednym słowem wszystko, co można sobie tylko wyobrazić, można znaleźć na skarpetkach, nawet kupę. Mało tego, skarpetki w jednej parze nie są już takie same, choć wciąż obowiązuje zasada ich dopasowania. Oznacza to na przykład, że jedna ze skarpetek jest czarna w białe wzorki, a druga jest czarna w białe wzorki. Są skarpetki żółto-niebieskie i czerwono – zielone. Motywy są przeróżne – od świątecznych przez wakacyjne po abstrakcje. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Póki co trend ten utrzymuje się i ma się całkiem dobrze. Pokazały to ostatnie święta Bożego Narodzenia, kiedy to całkiem pokaźna liczba osób znalazła pod choinką właśnie takie oryginalne skarpetki.